Akıllı Bina Otomasyon Sistemleri Kursu
Belgeler

Akıllı Bina Otomasyon Sistemleri; iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili temel bilgiye sahip olması, kullanım tekniğine göre uzunluk ölçü aletleri, kumpas, mikrometre, takometre ve lüksmetre ile fiziksel büyüklükleri ölçmesi, kullanım tekniğine göre multimetre, lcr metre, ampermetre, voltmetre, frekansmetre, wattmetre ve osiloskop ile elektriksel büyüklüklerin ölçümünü yapması, uygun araç gereçle, ölçüye ve tekniğine göre temel mekanik uygulamalar yapması, tekniğine uygun şekilde zayıf akım devrelerini kurması, kuvvetli akım tesisat devreleri tekniğine uygun olarak kuvvetli akım devrelerini kurması, analog devre elemanları ile elektronik devreler kurması, işe uygun lehimleme ekipmanları ile lehim, pozlandırma, asit banyosu ve delme işlemlerini tekniğine uygun yapıp baskı devre hazırlar hazırlaması, devre elemanlarını teknik özelliklerine göre seçip tekniğine uygun şekilde doğrultma, filtre, regüle ve gerilim çoklayıcı devrelerini kurması, gerekli teknik özelliklere sahip güç kaynağını yapması, teknik resim kurallarına uygun olarak norm yazı ve çizim uygulamaları yapması, teknik resim kurallarına uygun olarak elektrik elektronik devre şemalarını çizmesi, endüstriyel uygulamalarda ısı, manyetik, basınç optik ve ses transdüserlerini/sensörlerini kullanması, yangın alarm sistemleri cihaz ayarlarını yapması, yangın alarm sistemleri panel kurulumunu yapması, hırsız alarm sistemleri cihaz ayarlarını yapması, hırsız alarm sistemleri panel kurulumunu yapması, kapalı devre kamera sistemlerinde kullanılan kameraları seçmesi, kapalı devre kamera sistemleri eleman ve malzemelerinin bağlantılarını yapması, kapalı devre kamera sistemleri cihazlarını kullanması, kapalı devre kamera sistemlerinin kurulumunu yapması, kapalı devre kamera sistemlerinin arızalarını gidermesi, akıllı ev sistem tasarımı ve senaryo oluşturulma işlemini yapması, akıllı ev konfor sistemlerinin kurulumunu yapması, akıllı ev sistemlerinin güvenlik, medya ve uzaktan erişim işlemlerini yapması, lan kablo yapımını, bilgisayar ağ ayarlarını, kablolu ve kablosuz modem ayalarını yapması, bilgisayar bağlantılarında ağ topolojileri, işletim sistemlerinde kullanıcı ve grup hakları oluşturan bireydir. Akıllı Bina Otomasyon Sistemleri Kursu ise Akıllı Bina Otomasyon Sistemleri mesleğini yürüten ve ya yürütmek isteyen bireylerin, 876 saatlik Akıllı Bina Otomasyon Sistemleri Eğitimi sonunda alması öngörülen sertifikadır. (Kurs bitirme belgesidir.)  

Akıllı Bina Otomasyon Sistemleri Kursu Fiyatı

2024-2025 Eğitim öğretim yılı için genel müdürlüğümüz tarafından ilan edilen Akıllı Bina Otomasyon Sistemleri Kursu ücretimiz ilan edilmiştir. Kurs fiyatları dönemsel olarak farklılık gösterebilmektedir. Güncel kurs ücreti ve kontenjanlarımız hakkında detaylı bilgi almak ve kayıt olmak için lütfen eğitim koordinatörlerimizle iletişim kurunuz.

Akıllı Bina Otomasyon Sistemleri Sertifikası Kayıt Kampanyası

Akıllı Bina Otomasyon Sistemleri Kursu fiyatı güncel kayıt dönemi için peşin ödemede %20 indirimli fiyat uygulanmaktadır. Taksitli ödemek isteyenler için de 9 aya kadar senetsiz, kredi kartsız, kefilsiz taksit imkânı kurumumuz tarafından sunulmaktadır. Ayrıca 5 kişilik toplu katılımda 1 kursiyer ücretsiz olarak kursumuzdan faydalanacaktır.

Kayıt Ol! Detaylı Bilgi Al! Fiyatı Düşünce Haber Ver!

Kursumuz uzaktan eğitim, örgün eğitim ve kurumsal eğitim şeklinde eğitimler düzenlemeye ve sertifika vermeye yetkilendirilmiştir.

Bu nedenle tüm faaliyetlerimiz yasal hükümlere uygun şekildedir.

Alacağınız belgenin geçerliliği ve güvenilirliği açısından E-Devletinize işlenen Akıllı Bina Otomasyon Sistemleri Sertifikası almayı tercih etmeniz sizin menfaatinizedir.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2018 yılında oluşturulan eğitim programı 876 saat olarak planlanmıştır. 876 saatlik eğitim yaklaşık olarak 9 ay sürmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu alanda farklı saatlerdeki eğitimleri de bulunmaktadır. Bu nedenle eğitim koordinatörlerimizle görüşmeniz kurs seçimi yaparken size kolaylık sağlayacaktır.

Akıllı Bina Otomasyon Sistemleri Kursu kontenjan durumu aşağıdaki gibidir. Kontenjanlar ilgili kursun branşına göre belirlenmekte ve anlık olarak değişmekte fakat size daha hızlı hizmet vermek için aşağıdaki grafikte anlık olarak güncellenmemektedir.

Toplam Kontenjan
100%
Kayıt Olan Kursiyer
73%
Kalan Kontenjan
27%

Kurs programına katılım şartları şu şekildedir;

 • En az okur yazar olmak, mesleği yapacak bedensel ve zihinsel yeterliliğe sahip olmak.
Yukarıdaki koşulları taşıyan bireylerin kursa katılırken aşağıdaki evrakları ibraz etmeleri gerekmektedir. Kurs kaydı sırasında istenilen evraklar;
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Öğrenim durumunu gösterir belge (diploma, öğrenci belgesi vs.)
 • Vesikalık Fotoğraf 4 adet
*Bazı kurs programları ve meslekler için sağlık raporu, taahhütname, kurs başvuru formu gerekebilmektedir. Eğitim koordinatörünüzden bilgi alınız.

Okur-yazar mezuniyete sahip bireylere yönelik olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2018 yılında hazırlanmıştır. Elektrik-elektronik teknolojisi alanı sektöründe halen çalışmakta olan veya çalışmayı düşünen bireylerin 20/06/2012 tarih ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında bu sertifikayı almaları zorunludur. Merkezi Eğitim Kurumları’ndan alacağınız Akıllı Bina Otomasyon Sistemleri Eğitimi Bitirme Belgesi (Sertifikası) resmi belge olduğu için tüm Türkiye’de geçerlidir.

Ayrıca Mesleki ve Teknik Eğitim Yönetmeliği gereğince “İş yerlerinde, alanlarında meslekî eğitim görmüş olanlar istihdam edilir.” Denilmektedir. “İstihdam edilenlerin meslekî ve teknik orta öğretim diploması, sertifika ile kurs bitirme, kalfalık, ustalık, iş yeri açma belgelerinden en az birine sahip olmaları gerekir. Yapacağı işe uygun mesleki eğitim aldıklarını belgelendirmeyenler istihdam edilmezler.

İş yeri sahipleri ise istihdam edecekleri kişilerden, yapacakları iş ile ilgili mesleki eğitim aldığını gösterir belgeyi istemek zorundadır.” Denilmektedir. Yani yönetmelik hem çalışana hem işverene ortak olarak bu görevi vermiştir.

Akıllı Bina Otomasyon Sistemleri Eğitimi Ders Programı Elektrik-elektronik teknolojisi alanı sektöründe çalışan veya çalışmak isteyen bireylere yönelik hazırlandığı için öncelik işçi ve işverenlerin yasal zorunluluklarını yerine getirmek, sonrasında ise Elektrik-elektronik teknolojisi alanı sektörünün ihtiyacı olan eğitim almış nitelikli birey kazandırmaktır.

Bu nedenle Akıllı Bina Otomasyon Sistemleri Kursu eğitim programı da modüller halinde ve bireyleri sektöre hazırlayıcı nitelikte ve sistematik olarak hazırlanmıştır. Eğitim programının içerdiği Akıllı Bina Otomasyon Sistemleri Sertifikası modülleri ve ders başlıkları aşağıdaki gibidir.

• İş Sağlığı Ve Güvenliği • Fiziksel Büyüklüklerin Ölçülmesi • Elektriksel Büyüklükler Ve Ölçülmesi • Temel Mekanik Uygulamalar • Zayıf Akım Devreleri • Kuvvetli Akım Devreleri • Analog Devre Elemanları • Lehimleme Ve Baskı Devre • Doğrultmaçlar Ve Regüle Devreleri • Güç Kaynağı • Temel Teknik Resim • Devre Şemaları Çizimi • Sensörler Transduserler • Yangın Alarm Sistemleri Ve Cihazları

Sertifika sahibi bireyler aşağıda verilen alanlar başta olmak üzere mesleki yeterliliklerine göre benzer alanlarda da çalışabilmektedirler.

Elektrik-elektronik ve inşaat sektöründe çalışabilirler.

Akıllı Bina Otomasyon Sistemleri Sertifikası Eğitim gruplarımız 4’e ayrılmaktadır.

Grup İsmi Kontenjan Saatleri Kayıt Durumu
Hafta İçi Akşam 30 20:00 – 23:00 Aktif
Hafta Sonu Akşam 30 20:00 – 23:00 Aktif
Hafta İçi Gündüz 30 08:00 – 10:00 Aktif
Hafta Sonu Gündüz 30 09:00 – 11:00 Aktif
 Kurs yoğunluğuna göre ek gruplar açıldığında ek gruplar kısmında yayınlanmaktadır. Aktif gruplar hakkında bilgi almak için eğitim koordinatörlerimizle iletişime geçebilirsiniz.

Resmi ve geçerli Akıllı Bina Otomasyon Sistemleri sertifikasının örneğini aşağıdaki bölümde bulabilirsiniz. Sertifikalar E-özel (Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Elektronik Kurs Otomasyonu) sistemi üzerinden hazırlanır ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce onaylandıktan sonra kursiyerlere teslim edilir. Sertifikanın kursiyere teslim tarihi 10 işgününü aşmamaktadır.

E-özel otomasyonu sayesinde kurumumuzdan alacağınız tüm sertifikalar online doğrulamalıdır. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarından almış olduğunuz sertifikalarınızı doğrulamak için https://e-ozel.meb.gov.tr/ adresini kullanabilirsiniz.

Kurumumuzdan almış olduğunuz sertifikanızı isterseniz yurt dışında geçerli hale de getirebilirsiniz. Detaylı bilgi için eğitim koordinatörlerimizle iletişime geçebilirsiniz.

Kurumumuzdan alacağınız Resmi sertifika örnekleri aşağıdaki gibidir. Kurumumuzdan temin edeceğiniz tüm sertifikalar E-devlete işlenen ömür boyu geçerli sertifikalardır. Sertifikalarınız online doğrulamalı yeni sistem sertifikadır. Online doğrulama sistemi birçok alandaki karışıklığı gidermekte ve sertifikanın gerçekliğinin kontrolü açısından fayda sağlamaktadır.

Yeni sertifikalarda bulunan Sertifika Numarası ile Sağlıklı Beslenme Eğitimi Kursu Sertifikası e-devlet sisteminden sertifika doğrulanabilmektedir.

Kurs sonunda alacağınız kurs bitirme belgesi yukarıda bulunan sertifika örneğine benzemekte size ait kişisel bilgilere ve eğitiminize ait özet bilgilere yer vermektedir.

MEB Yeni Sertifika Örneği
Sertifika Örneği

Yeni sertifikalarda bulunan Sertifika Numarası ile Akıllı Bina Otomasyon Sistemleri Eğitimi Kursu Sertifikası E-devlet sisteminden sertifika doğrulanabilmektedir.

Kurs sonunda alacağınız kurs bitirme belgesi yukarıda bulunan sertifika örneğine benzemekte size ait kişisel bilgilere ve eğitiminize ait özet bilgilere yer vermektedir.

Akıllı Bina Otomasyon Sistemleri Kursu sertifikası ile Elektrik-elektronik ve inşaat sektöründe çalışabilirler. Kurumumuzdan alacağınız tüm kurslar ve sertifikalar Üniversite onaylı olacağı için Türkiye’nin her yerinde geçerlidir. 1739 Sayılı ve 14/06/1973 tarihli Milli Eğitim Temel Kanunu gereği özel ve devlet kurum ya da kuruluşlarının kabul etmesi zorunludur.

Ayrıca dilerseniz kurumumuzdan almış olduğunuz kurs bitirme belgesini yurt dışında da kullanabilirsiniz. Sertifikanız çıktığında hangi ülkede kullanacağınızı eğitim koordinatörlerimize belirtirseniz gerekli tüm yasal işlemleriniz kurumumuz tarafından yapılacaktır.

Merkezi Eğitim Kurumlarından aldığınız sertifika, kamu personeli seçme sınavlarında (KPSS) geçerlidir. KPSS tercih kılavuzunda özel nitelikler bölümünde “Üniversite Onaylı Sertifika” ibaresi ile belirtilen sertifika türlerini kurumumuzdan temin edebilirsiniz.

Eğitimin süresinin bitiminin ardından kurs merkezimizde veya kursiyerlerin şehirlerinde (kurs programına ve kursiyer yoğunluğuna göre değişkenlik gösterebilmektedir.) Kurs bitirme sınavı yapılır. Kurs bitirme sınavına katılan ve en az 100 puan üzerinden 45 puan alan kursiyerler başarılı sayılır. Yanlış cevaplar doğruları götürmez. Örneğin 25 soruluk bir sınavda 12 doğru cevabınız varsa sınavda başarılı olursunuz.

 • Tüm kursiyerlerin Nüfus cüzdanlarını sınav salonuna gelirken yanlarında getirmeleri zorunludur. Aksi takdirde sınava alınmayacaklardır. Nüfus cüzdanı haricinde pasaport, evlenme cüzdanı, sürücü belgesi de nüfus cüzdanı yerine sınava giriş için kullanılabilecektir.
 • Sınava katılmayacak / katılamayacak kursiyerlerin sınavdan en geç 24 saat önce kurumumuza bilgi vermeleri gerekmektedir.
 • Her kursiyerin sınavlara toplam 5 giriş hakkı bulunmaktadır.
 • Kursiyer sınava girmek istediği her hak için ek sınav ücreti ödemelidir.
 • Sınavlar uzaktan eğitim sistemi tarafından yapılmaktadır.
 • Sınav süresi kurs türüne göre farklılık göstermektedir.
 • Sınavlara 15 dakikadan fazla geç kalan kursiyer sınava alınmayacaktır.
 • Sınavlarda başarılı olmak için 100 üzerinden 45 puan almak yeterlidir.

Sınavda başarılı olan kursiyere Akıllı Bina Otomasyon Sistemleri Kursu sertifikası verilir.

Siz de bu eğitimi almak için eğitim koordinatörlerimizle iletişime geçebilir Akıllı Bina Otomasyon Sistemleri Eğitimi hakkında bilgi edinebilir, kayıt olabilir ya da detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kurs Başvuru Formu